Дозвілля

Сортовий гібіскус

Вирощування сортових гібіскусів - одне із дійсно красивих занять.

Сорт гібіскуса Cindy's Heart (фото Даррен Емініан)Сорт гібіскуса Cindy's Heart (фото Даррен Емініан)
4.27K

Рід Гібіскус належить до сімейства мальвові і за різними джерелами включає в себе 150-240 видів однорічних і багаторічних видів, морозостійких і тих, що живуть тільки в тропічному кліматі.

Мова під про вид гібіскуса, що є нащадком тропічного виду Hibiscus rosa-sinensis (китайського гибискуса), схрещеного з сімома іншими видами тропічного гібіскуса. Він не переносить негативні температури, тому в європейському кліматі це кімнатна рослина.

У більшості любителів гібіскус живе під назвою “китайська троянда” або “китайський гібіскус” – безіменні махрові або прості однотонні квіти червоного, білого, персикового, жовтого і малинового відтінків, які, швидше за все, завезені до нас з Нідерландів. В наших садових центрах якраз можна зустріти саме ці види.

Звідки ж народилося визначення “сортовий”? Завдяки ентузіастам з різних куточків світу та кількох десятиліть селекційної роботи гібіскус вийшов на якісно новий рівень. Можна  навести, як приклад, шипшину і троянду. По суті це одна рослина, але яка різниця!

Сортовий, гібридний, флоридский, екзотичний, тропічний…

В різних країнах серед колекціонерів прижилися різні визначення. В Україні найчастіше на слуху “сортовий”, напевно тому, що після скромного набору відомих з дитинства варіантів “китайської троянди”, найбільше вразило знання, що насправді існують тисячі сортів. Рік тому на міжнародному форумі була заявлена цифра під 20000 і це дійсно вражає!

При бажанні з різноманіття сортового гібіскуса можна знайти улюбленця на будь-який смак і фантазію: всілякі забарвлення від однотонних до багатобарвних, простої або махрової форми, розміром від 12-ти до 25-ти сантиметрів. З пелюстками, що відрізняються по фактурі і сприйняттю: шовкові, оксамитові, з металевим відливом, як з щільного паперу або, навпаки, ніжні і трепетні; хвилясті, як спідниці з оборками по краю або ідеально випрасувані.

До всього перерахованого практично всі сорти можуть дивувати приємними сюрпризами у вигляді цвітіння не по стандарту. Наприклад, квітка простої форми може порадувати пучком “петалоїдів” (петалоїд-подібних пелюсток) на маточці. Фарби теж варіюються: яскравіші, ніжніші, можуть з’являтися і зникати плями на пелюстках. А самі квіти шляхом селекції придбали ще одна важливу якість: вони стали більш стійкими і у сортових гібіскусів не в’януть два, три, а іноді до 4-5 днів. Всі перераховані характеристики залежать від конкретних умов утримання та виду добрива, сезону цвітіння, довжини світлового дня, віку, температури в приміщенні і звичайно від здоров’я рослини.

На практичному досвіді любителі помітили, що наш клімат не завжди погіршує, навпаки, допомагає ще більше розкритися потенціалу деяких сортів. У холодну пору року насиченість пігментів може посилитися і не віриш очам, наскільки яскравими розкриваються квіти. З’являються червоні, вогненні відтінки або драматичні, що змінюються з пісочного і бузкового до шоколадного і фіолетово-чорнильного. Звичайно такі чудеса відбуваються не з усіма сортами, інші відверто люблять тепло, багато світла, а холодні умови роблять їх більш блідими. Усе пізнається на особистому досвіді і досвіді колег, не існує одного загального правила, але в цьому і є та “родзинка”, яка приваблює любителів сортового гібіскусу із усіх країн світу.

Сортовий гібіскус ідеальний для людей творчих, для тих, кому набридає застигла краса, наприклад, по типу орхідеї. У орхідеї ви передбачувано отримаєте квітку відомого відтінку, який на пару місяців стане стабільною і непорушною частиною інтер’єру.

А гібіскус… кожна його квітка може порівнятися із подарунком в коробці. Якщо ви любите несподіванки та сюрпризи – це ваш квітка. Він неповторний, його хочеться розглядати в деталях, при різному освітленні, милуватися переходами фарб і відтінків, спостерігати, як кольорова палітра трансформується (часом по годинах), а на другий день квітка змінюється до невпізнання!

Людина, яка не знає ці тонкощі, не повірить, що квіти з одного куща, та й самі ви можете не повірити очам, коли побачите ці зміни вперше. Не знаю жодного кімнатної рослини з таким набором якостей. Багатьох вони надихають до заняття фотографією, до малювання, є навіть ювелірні майстри, яких гібіскус спонукав відобразити його в дорогоцінних прикрасах. Тому поселивши в будинку цього нового жителя, готуйтеся до змін, але виключно позитивним, в плані розвитку вашого внутрішнього світу.

Утримання рослин

Кілька слів щодо “технічної” частини цього хобі. Сортові характеристики гібіскус передає тільки за допомогою живцювання, а шляхом запилення отримують насіння, з яких народжуються нові сорти.

Для розмноження сортового гібіскуса його живці прищеплюють на прості “бабусині” гібіскуси, про які написано на самому початку статті, або укорінюють. Міжнародна статистика показала, що в основному поширене розмноження прищепленням, це швидше і рослина виходить більш витривалою через те, що коренева система простого гібіскуса міцніша та стійкіша до захворювань (знову ж можна порівняти зі щепленням троянди на шипшину).

Вкорінені сортові гібіскуси у колекціонерів теж мають місце, але ви повинні розуміти, що взимку всі ваші недоліки в догляді, особливо в поливі, швидше за все виявляться саме на вкоріненості рослин. Новачкам рекомендують починати з щеплених сортовиків, а з ростом досвіду можна спробувати і вкорінення.

Гібіскус (будь-який) любить сонце, що не дивно, враховуючи походження цієї прекрасної рослини. Тому найперша умова для отримання задоволення від цвітіння – це вибір місця, де сонячне світло у вас буває більшу частину дня. Далі обов’язкова обрізка, котра стимулює цвітіння та формує крону (ранньою весною або в кінці літа), підживлення і правильний полив (більш щедрий в літню пору, акуратний і стриманий під час холодної пори року). Ідеальна температура для цих рослин становить +20-27 градусів. Тимчасове плавне зниження або збільшення температури в межах розумного гібіскус переносить нормально, але хронічні +10 і нижче (особливо для молодих, не зміцнілих рослин) звичайно допускати не можна. Не вірте дурницям в інтернеті, що це “стимулює цвітіння”. Таке утримання може стимулювати тільки проблеми, часом непоправні для рослини із тропіків.

Моніторинг шкідників обов’язковий, напевно, 80% проблем, які раптом відбуваються з листям гибискуса – це діяльність павутинного кліща або білокрилки. Це основні вороги сортових рослин.

Ви можете дізнатись методи боротьби з шкідниками, інформацію про способи розмноження, селекції та догляді за сортовим гібіскусом можна знайти в спеціальних групах в мережі Facebook, клікнувши на відповідні теги в правилах, закріплених в шапці.

Придбання рослин

До колекціонерів сортовий гібіскус потрапляє, як правило, із зарубіжних розплідників Америки і Європи (готові рослини) або безпосередньо від селекціонерів (живці і насіння) з островів Французької Полінезії (Таїті, Муреа), з Індії, Тайваню, Китаю, Бразилії тощо.

Раніше було тільки так, що жоден садовий центр не пропонував в своєму асортименті сортові гібіскуси. Через 10 років підкорення просторів України, сортові рослини стали доступнішими і їх можна знайти в продажу на спеціалізованих форумах, торгових інтернет ресурсах або безпосередньо у колекціонерів. Єдиної ціни немає, бо вона залежить від рідкості, популярності, новизни сорту, віку і якості рослини. Чудові сорти є на будь-який смак і “кишеню” від 100 гривень за живець до 20 000 гривень за рідкісний сорт.

Бажаємо вам максимально приємних емоцій від спілкування з сортовим гібіскусом. Розділіть нашу пристрасть до цієї рослини, відчуйте його, навчитеся з ним співпрацювати і ви отримаєте винагороду у вигляді прекрасного, вдячного цвітіння. А далі спробуйте опиратися і не приносити в будинок нових і нових жителів. І повірте досвіду, поки на підвіконнях залишається вільне місце під сонцем, зупинитися в колекціонуванні нових сортів буде досить складно.  

siverka
Авторsiverka
Активісти ГО “Сіверка” декларують свою готовність почути кожного. І не тільки почути, але й надати якісну допомогу членам нашої громади.

Залишити відповідь