НовиниПроекти

Озеленення центральних вулиць

Жителі сіл Віта-Поштова та Юрівка виступили із місцевою ініціативою по висаджуванню дерев в громадських місцях.

Липа європейська ПаллідаЛипа європейська Палліда
1.41K
Жив на світі голова
Молода надія
Але він на липу мав
Сильну алергію
Все до рота може взять
Сало і олію
А на липу, от біда
Сильна алергія
Весь опухне він у раз
Ззаду і спереду
Як лиш тільки десь поїсть
Липового меду
Алергія враз пройшла
Коли мародерив
І на землю підписав
Липові папери
Автор: Ralf Hoffmann

 

Завжди є люди, котрі смітять, і є, котрі прибирають. Є люди, котрі створюють красу, а є люди, котрі тільки руйнують. Є люди, котрі шукають можливості щось зробити, а є люди, котрі завжди мають причини для того, аби не зробити.

 
На сторінці у Фейсбук Віти-Поштової сільради у вас є можливість перечитати цікаву інформацію на тему озеленення, для початку, центральних вулиць. Як бачите назва нашої організації стала евфемізмом, тому наш голова на сторінці сільради назвав нас просто “ініціатори висадки дерев”. Це стосується кожного із членів громади. Нехай хоч так. 🙂
 
Дмитро Юрович Шульган обіймає посаду голови вже майже 3 роки. Чи бачили хтось із “ініціаторів” аби на центральних вулицях з його ініціативи було висаджено хоча б одне дерево? Я не бачив жодного. Ним був замовлений та розроблений проект парку “Чумацький шлях”, котрий коштував нашій громаді майже 70 тисяч гривень. Ви бачили реалізацію? Отож!
 
Як ви думаєте, чому саме в тому місці будується парк “Чумацький шлях” на громадські гроші? Чи багато хто із членів наших громад будуть проводити там час? Проводили, якби то все було дійсно реалізовано як центр для дозвілля дорослих та дітей. Насправді, причина того, що там будується парк, полягає в тому, що прямо через дорогу від парка знаходиться вотчина Шульгана, де зараз проживає його батько. Одразу за ділянкою Юрія Івановича, знаходяться дві ділянки його дітей: Дмитра Юровича та його сестри.
 
На останній сесії старому Шульгану “надали в оренду” шматок землі нашої громади. Думаю, що це місце, де вони незаконно вирили ставок за грантові кошти, котрі отримала кишенькова ГО. До речі, я в 2016 році продавав та висаджував водяні та болотні рослини в асортименті для озеленення ставка, котрий знаходиться в центрі парку. Якщо ви бачили, як гарно квітнуть водяні лілії, то це моїх рук справа.
 
А ще через річку Сіверку із боку вулиці Матросова шановне панство зробили собі переправу прямо до своїх ділянок та “орендованої” землі. Ось так за рахунок громади Шульган планує озеленити ту частину села, в котрій у нього є пряма зацікавленість. Кожен князьок хоче мати своє затишне кубельце, звите за громадські кошти. Ще додають тут інформанти, що на тому тижні було здійснено вирівнювання дороги та підсипка щебнем тупикової дороги, котра веде до двору старого Шульгана. Не маю інформації чи то за рахунок коштів громади чи особисті кошти старшого Шульгана. Але, беручи до уваги, що останній не працює із грудня 2017 року і не має коштів для оплати членського збору в спілку рибалок, то, мабуть, ці роботи були здійснені за рахунок місцевого бюджету.
 
Але повернемося до наших дерев: липа була обрана членами громади. Звісно, що можна накопати в полі дерева липи значно дешевше (це була пропозиція голови), але за 185 гривень пропонувалися сформовані та вирощені в розсаднику 6-ти річні дерева із відкритою кореневою системою. Кожне дерево після пересаджування потребує певного догляду: полив, обробка стимулюючими препаратами, підживлення тощо. Відсоток приживання дерев залежить від якості садивного матеріалу, часу та способу висадження, а про догляд я писав вище. Ми вже мали можливість пересвідчитися в тому, як висаджує та доглядає дерева молодий голова, коли місцева жителька надала садивний матеріал червоного дуба, і він був висаджений на території, котра межує із вотчиною Шульгана.
 
Повернемося до зустрічі, котра відбулася у приміщенні сільради на тому тижні. Пан Roman Zolotarevskyi беззаперечно є одним із провідних експертів по вирощуванню та продажу декоративних рослин. Рекомендую всім відвідати його розсадник “Єва”, котрий знаходиться на виїзді із села Віта-Поштова, напроти Південного кладовища. Там є що глянути, особливо зараз, коли почали цвісти магнолії та інші дерева і кущі.
 
Так от не можна звинуватити пана Романа у відсутності смаку та знання сучасних трендів міського озеленення в Європі. Роман Михайлович вже 6 років, відколи він почав облаштовувати свій розсадник на території громади, вболіває за те, аби вулиці Віти-Поштової були красивими та безпечними. Я цілком поділяю його бажання та прекрасно розумію скільки грошей, праці, а саме головне -бажання творити красиві речі, за всім цим.
 
І я прекрасно розумію, що із цим головою, котрий зараз очолює нашу громаду, у нас не має шансів висадити дерева в цьому році хоча би на центральних вулицях. Хоча би дрібнолисті, “алергенні та повільноростучі” липи… Погоджуюся, що проекти озеленення території громади потрібно вже було давно зробити. Туди ж і включити центральні площі в наших селах, приклади благоустрою прибудинкових територій, типові огорожі, все те, що впливає на естетичну та практичну сторону цієї справи. Знаю, що вже пройшов майже тиждень, а Дмитро Юрович не зробив жодного дзвінка чи зустрічі по цьому питанню. А я зробив, бо я ще в тому році цікавився вартістю таких робіт. По приблизним розрахункам експертів із муніципального планування вартість такого проекту може становити від 0,4 до 0,6 мільйона гривень в залежності від глибини деталізації. Термін виконання – 6 місяців.
 
Таких грошей в бюджеті громади не закладено. Тим паче, що в цьому році буде дійсно сутужно із грошима в громаді, бо хтось їх повинен заробляти, а хтось ефективно витрачати на користь розвитку громади. Підготовчі роботи до висадки дерев восени потрібно вже починати в травні-червні, а у нас немає ні коштів, ні проекту, ні дерев.
 
До речі, голий корінь липи європейської (Tilia x europaea ‘Pallida’) може обійтися мінімум в 600 гривень за одне дерево, що аж в три рази більше за ціну на реально адаптований та вирощений в умовах Київської області саджанець липи дрібнолистої.
 
Що ж тоді залишається робити громаді? Чекати чи все таки вже висаджувати дерева?
 
Запис на сторінці Фейсбук Віти-Поштової сільської ради – https://www.facebook.com/vitaposhtovarada/photos/a.235548916842333.1073741828.235284586868766/524922764571612/?type=3
Гайдамака Любомир

Залишити відповідь